Ian (nimi muudetud) jagab mitme aasta vältel Kaitseressursside Ameti suhtes kogetut. Toimetus on kinnitanud komisjoniga kokkupuute olemasolu ja lõplikku otsust, kuid mitte muid üksikasju.
Olin alles 17-aastane, kui sain Kaitseressursside Ametilt (KRA) teate “kaitseväekohustuse” kohta. See kiri saabus nagu välk selgest taevast justkui oleks tegemist mingisuguse vältimatu saatusega. Minu esimene reaktsioon oli segadus ja hirm. Kas tõesti on normaalne, et kaasaegses demokraatlikus ühiskonnas sunnitakse noori mehi oma elu, tervist ja aega ohverdama millegi nimel, mis ei teeni tegelikult nende endi huve ega riigi huvi sellisel määral nagu seda püütakse näidata?
Juba tol hetkel sain ma aru, et sõda ja relvastatud konfliktid ei teeni mitte tavalise inimese huve, vaid relvatööstuse ja mõne üksiku võimunäljase poliitiku omi. Kas tõesti pean ma astuma sõjaväelinnakusse ja laskma end kontrollida, et täita kellegi teise ambitsioone ja strateegilisi eesmärke?
Surve jätkus pärast ülikooli
Läksin edasi ülikooli ja lõpetasin bakalaureuseõppe. Pärast mitmeaastast vaikust arvasin, et olen lõpuks vaba ja suudan ise oma elu üle otsustada. Aga siis juhtus see uuesti. Kaitseressursside Amet ei olnud mind unustanud. Hoolimata sellest, et ma elasin välismaal ja õppisin ülikoolis edasi, saabus Eesti.ee portaali kutse terviseseisundi hindamisele. Amet kasutas ära seadust, mille kohaselt loetakse kutse kättetoimetatuks automaatselt 30 päeva pärast selle väljastamist sõltumata sellest, kas keegi seda tegelikult loeb.
Mõistagi olin ma tervise infosüsteemis olevad andmed privaatsuse huvides sulgenud. Seaduse järgi oleks Ametil olnud õigus ja võimalus teha hindamine olemasolevate andmete põhjal, kuid selle asemel otsustati jätta see võimalus kasutamata ning mind lihtsalt kontrollile “vaibale” kutsuda. Isegi ei üritatud konkreetseks eesmärgiks andmetele ligipääsu küsida.
Võitlus oma vabaduse eest
Otsustasin, et ma ei kavatse hirmutustaktikale alluda. Eestis ei tohiks keegi olla sunnitud oma keha ja elu riigi teenistusse asuma ilma oma nõusolekuta. Alustasin mahukat süsteemist välja murdmise projekti. See protsess osutus kulukaks: tuhandeid eurosid ja mitmed nädalad hiljem olin külastanud umbes kümmet erinevat tervishoiutöötajat ja läbinud erinevaid uuringuid.
Lõpuks sain psüühikahäire diagnoosi, mis välistas mu ajateenistusest. KRA-l ei jäänud muud üle, kui teha õigusbüroo taotluse peale tervisekontroll olemasolevate andmete põhjal ning nädala jooksul tuvastati, et ma ei vasta teenistusnõuetele.
Sel hetkel sain aru, et Jumalal oli mulle parem plaan. Ma ei olnud läbimas neid katsumusi ilma põhjuseta – see oli tee, mis viis mind vabaduseni. Kui ma poleks läbi teinud kõiki keerulisi etappe, poleks ma võib-olla kunagi saavutanud tõelist vabadust. Jumal pani mind proovile, kuid samas andis mulle ka tööriistad, et sellest võitjana välja tulla.
Kasu kaotustest
Nagu elu vahel näitab, suudab halb olukord pöörduda ootamatult võiduks. Tänu arstide hoolikale tööle ja diagnoosile tuvastati mul ka osaline töövõime, mis tähendas, et hakkasin saama toetusi, mis lõpuks aitasid katta kogu selle protsessi kulud ja veel enamgi.
Kuigi süsteem püüdis mind maha suruda, keerasin olukorra enda kasuks. Ma mitte ainult ei saanud vabaks, vaid sain ka efektiivselt reparatsioone ja võimaluse oma elu rahulikult jätkata. Minu lugu on aga pigem erand kui reegel, sest paljudel sellises olukorras olevatel noortel ei ole ressursse, et sellist võitlust pidada.
Ja ma tean, et see ei olnud juhus. Jumal juhtis mind läbi nende raskuste ja andis mulle lahendused. Mulle anti jõudu õigel hetkel, mulle tulid appi õiged inimesed ja uksed avanesid just siis, kui need pidid avanema.
Te pole üksi
Paraku tean, et ma olen üks väheseid, kellel niimoodi vedas. Enamik kutsealuseid alistuvad, sest nad tunnevad, et neil ei ole teist võimalust. Alistumiseks saab pidada ka lõputute sunnirahade tasumist ja erinevate lubade-õiguste äravõtmise ga nõustumist. Just see ongi Kaitseressursside Ameti strateegia – hirmutamine ja surve, et inimesed tunneksid end jõuetuna ja usuksid, et vastuhakk on mõttetu.
Aga ma ütlen teile – see pole nii. Te pole üksi. Meedias ja sotsiaalmeedias püüab Kaitseressursside Amet levitada narratiivi, et ajateenistus on “patriootlik” ja et see annab kaitsevõimele midagi olulist juurde. See on vale.
Jumal juhtis mind läbi raskuste
Kui ma praegu tagasi vaatan, siis ma mõistan, et Jumal juhtis mind kogu selle protsessi vältel. Katsumused, valu ja ebakindlus – see kõik oli osa suuremast plaanist. Jumal õpetas mind seisma iseenda eest, andis mulle tugevuse mitte alla anda ja näitas, et vabadus on midagi, mille eest tasub võidelda.
Ma seisin vastu ja võitsin. Teie suudate ka.
Lisa kommentaar